Charakterystyka Dogo Canario

Dogo Canario to psy o nieprzeciętnej inteligencji, mądrości i wrażliwości. Ten groźnie wyglądający pies jest w istocie łagodny i wielkoduszny dla właściciela, z którym się ślepo utożsamia i dla członków swojej rodziny. Ponieważ jest zrównoważony psychicznie i bardzo lubi dzieci, cierpliwie znosi wszelkie przejawy miłości z ich strony. Idealnie też układają się jego stosunki z innymi zwierzętami domowymi. Za przyzwoleniem właściciela akceptuje osoby obce i okazuje im nawet serdeczność. Pozostawiony jednakże sam sobie jest nieufny i może być nawet agresywny. Jednak bez wyraźnej prowokacji raczej nie atakuje. Niemniej jednak jest to typowy pies stróżująco obronny całkowicie oddany swemu "stadu". Dogo Canario nie jest psem konfliktowym i łatwo się uczy. Nie należy jednak stosować wobec niego przemocy. Potrzebuje zdecydowanego właściciela, który zapewni mu również zajęcie. Dogo to pies o niepowtarzalnych cechach psychicznych. Posiada imponujący wygląd, a także łatwość przystosowania się do życia w różnych warunkach, także do życia w mieście. Przedstawiciele tej pięknej rasy są dziś nie tylko obecni na wielu wystawach międzynarodowych lecz również jako psy towarzyszące i rodzinne coraz częściej zjednujące serca domowych ognisk.

Historia rasy

Dogo Canario jest rasą bardzo starą, do niedawna jednakże znaną pod nazwą Perro de Presa Canario. Obfite informacje na ten temat odnajdujemy w wielu dokumentach historycznych wydanych po XIV stuleciu. Zakłada się, że przodkowie Dogo Canario zostali sprowadzeni przez konkwistadorów i hiszpańskich kolonialistów. Z biegiem czasu, pozostając w izolacji, psy te stały się oddzielna rasą. Jedna z hipotez zakłada, że osobniki napływowe zostały skrzyżowane z osobnikami zamieszkującymi od dawna wyspy. Uważa się też, że na uformowanie Perro de Presa Canario miały wpływ molosy pochodzące z Wysp Brytyjskich i Kuby. Pewne jest, że psy o pokaźnych rozmiarach i wybitnym temperamencie były od dawna używane na Wyspach Kanaryjskich do strzeżenia farm bydła, dobytku ludzkiego i polowania na gruba zwierzynę. Ten masywny i nie znający strachu czworonóg padł, niestety jak to w życiu bywa, ofiarą hazardu ludzkiego i był do połowy XX wieku używany do walk psów, będących ulubioną zabawą tubylców. Oficjalny zakaz prowadzenia walk doprowadził do prawie całkowitego zaniku pogłowia tej pięknej rasy. Na szczęście niepowtarzalne cechy psychiczne, imponujący wygląd, a także łatwość przystosowania się do życia w różnych warunkach, także do życia w mieście, zjednały jego przedstawicielom wielu przyjaciół i już w latach siedemdziesiątych XX-go wieku rozpoczęto prace nad odtworzeniem rasy. W 1982 roku, grupa hodowców z Teneryfy, pracujących nad rekonstrukcją rasy, powołała do życia pierwszy klub rasy. Efektem ich pracy była prezentacja Dogo Canario już w 1985 roku, w czasie dwóch wystaw: Narodowej na Teneryfie i Międzynarodowej w Las Palmas. Na oficjalną prezentację Dogo Canario wszyscy jej miłośnicy musieli poczekać do listopada 1987 roku. Od tego momentu rozpoczęto pracę nad przygotowaniem standardu, który oficjalnie zaprezentowano 24 stycznia 1989 roku. Hiszpański Związek Kynologiczny podjął w tym momencie starania o oficjalne uznanie rasy przez FCI. Obecny standard Dogo Canario został zatwierdzony przez FCI 3 czerwca 2001 roku.

 

Wzorzec rasy

Wygląd ogólny

Pies średnich rozmiarów, eumetryczny, o prostym profilu i proporcjonalnym wyglądzie, średniego kształtu, którego tułów jest dłuższy od wysokości w kłębie. U samic ta cecha jest nieznacznie bardziej zaznaczona. Głowa masywna o aspekcie kwadratowym i szerokiej czaszce. Górne wargi pokrywają dolne z pewną wiotkością. Błony śluzowe koloru czarnego. Szyja cylindryczna mocno umięśniona i pokryta grubą, wiszącą, elastyczną skórą. Lekko zarysowany drugi podbródek. Grzbiet prosty wznoszący się w kierunku zadu. Szeroko osadzony ogon. Zęby mocne o szerokiej bazie mocno osadzone blisko siebie w dobrze rozwiniętej żuchwie. Zęby i zgryz są bardzo ważne w budowie tej rasy. Zgryz nożycowy jest najbardziej pożądany, przodozgryz jest akceptowany do 3 mm, kiedy dolne zęby dotykają górnych. Zgryz cęgowy jest tolerowany, ale nie pożądany (słabszy chwyt, szybkie ścieranie). Odległość miedzy kłami ma być jak największa, lecz nie mogą wystawać na zewnątrz. Oczy w kolorze kasztanowym, średniej wielkości, uszy wysoko osadzone. Pierś szeroka i obszerna. Brzuch średnio zebrany. Kończyny prostopadłe, umięśnione, słabo ukątowane.

Generalna prezentacja

Nazwa: Dogo Canario (po hiszpańsku)
Synonim: Perro Basto i Verdino dla psów o umaszczeniu pręgowanym.
Pochodzenie rasy: molosowaty pies, pochodzący z wysp Teneryfa i Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich, gdzie został wyhodowany do walk psów. Pierwotna Presa była rezultatem krzyżowania Bardino lub Majorero z wysp Fuerteventura z psami przywiezionymi z kontynentu. Niesamowity temperament jest spuścizną po Bardino, prahiszpańskim, ciężko pracującym i agresywnym psie pomagającym przy wypasie bydła. Pies ten był bardzo rozpowszechniony na wyspach. Rezultatem tych krzyżowań jest: czarna maska, pręgowane lub płowe umaszczenie i białe znaczenia. Kilkadziesiąt lat temu, grupa hodowców, zapoczątkowała proces odtwarzania rasy, kierując się tradycją i doświadczeniem. Od tego momentu Dogo Canario stała się rasą starannie hodowaną i szeroko promowaną.

Aspekty brane pod uwagę przez sędziów

 

 

Wzorzec FCI N° 346/ 15. 06. 2001 / E

DOGO CANARIO

POCHODZENIE : Hiszpania.

DATA PUBLIKACJI OBECNIE OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA : 04.06.2001.

PRZEZNACZENIE : Pies stróżujący i pomocnik przy wypasaniu bydła.

KLASYFIKACJA FCI : Grupa 2 Pinczery i Sznaucery

Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne.

Sekcja 2.1: Molosy, typ dogowaty

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY : Pies molosowaty, pochodzący z wysp Teneryfa i Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Rasa pochodzi ze skrzyżowania rdzennie kanaryjskich psów pomagających przy wypasie bydła, zwanych „majorero”, oraz molosów sprowadzonych później na archipelag. W wyniku tych krzyżówek powstała odrębna, lokalna grupa psów w typie doga, średniego wzrostu, o umaszczeniu pręgowanym lub płowym z białymi znaczeniami oraz mocnej, typowej dla molosów budowie, ale jednocześnie zwinnych i energicznych; o wielkim, nieokrzesanym temperamencie oraz żywym i wiernym charakterze. W ciągu XVI i XVII wieku ich populacja znacząco się powiększyła. Liczne wzmianki o tego typu psach można znaleźć w hiszpańskich tekstach historycznych, a przede wszystkim w „Dokumentach Rady Miejskiej”. Źródła te opisują zadania jakie spełniały, głównie jako psy stróżujące i strzegące stad bydła, a także pomagające rzeźnikom w chwytaniu i ujarzmianiu zwierząt.

WYGLĄD OGÓLNY : Pies średniego wzrostu, harmonijnie zbudowany o profilu nakreślonym liniami prostymi i czarnej masce. Mocnej, krępej budowy, proporcjonalny. Dobrze umięśniony, o tułowiu dłuższym niż wysokość w kłębie. Suki są nieco dłuższe niż psy.

TEMPERAMENT / ZACHOWANIE : Pies o spokojnym wyglądzie i uważnym spojrzeniu. Szczególnie predysponowany do stróżowania oraz tradycyjnej funkcji psa zaganiającego i kierującego stadem bydła. Pewny siebie, o zrównoważonym usposobieniu. Szczeka tonem niskim i głębokim. Łagodny i wielkoduszny dla członków rodziny, bardzo przywiązany do właściciela, nieufny w stosunku do obcych. Wygląd wyraża pewność siebie, szlachetność i lekki dystans. W stanie pobudzenia jego postawa wyraża siłę, a spojrzenie jest czujne.

GŁOWA : W kształcie nieco wydłużonego sześcianu, masywna, krótka, mocna, okryta luźną skórą. Proporcje mózgoczaszki i kufy wynoszą 60% - 40%. Szerokość mózgoczaszki stanowi 3/5 długości całej głowy.

CZĘŚĆ MÓZGOWIOWA:

MÓZGOCZASZKA : Lekko wypukła w płaszczyźnie podłużnej i poprzecznej, chociaż kość czołowa jest płaska. Szerokość mózgoczaszki jest zbliżona do jej długości. Łuki jarzmowe silne zaznaczone, mięśnie skroniowe i policzkowe dobrze rozwinięte, ale nie wypukłe. Guz potyliczny słabo zaznaczony.

STOP : zaznaczony, ale nie przesadnie. Bruzda czołowa wyraźna, ciągnie się przez około 2/3 długości czaszki. Linie mózgoczaszki i kufy są równoległe lub lekko zbieżne.

CZĘŚĆ TWARZOWA:

NOS : Szeroki, o mocnym czarnym pigmencie. Osadzony na przedłużeniu górnej linii kufy. Przednia krawędź nosa jest lekko cofnięta za przednią krawędź warg. Nozdrza duże, umożliwiające swobodne oddychanie.

KUFA : Krótsza od mózgoczaszki. Jej długość stanowi zwykle 40% długości głowy, a szerokość 2/3 szerokości mózgoczaszki. Szeroka u nasady i lekko zwężająca się w kierunku nosa. Górna linia kufy płaska, o prostym profilu, bez wygarbień.

WARGI : Wargi górne umiarkowanie obwisłe, z przodu łączą się tworząc kształt odwróconej litery „V”, od wewnętrznej strony ciemno pigmentowane.

SZCZĘKI / UZĘBIENIE : Zgryz nożycowy. Zgryz cęgowy jest dopuszczalny, ale niepożądany ze względu na szybsze zużywanie się zębów. Dopuszczalny jest również lekki przodozgryz. Kły szeroko rozstawione. Zęby szerokie, o mocnych nasadach. Zęby trzonowe duże, siekacze niewielkie, kły dobrze rozwinięte i prawidłowo wzajemnie dopasowane.

OCZY : Lekko owalne, rozmiaru średniego do dużego, szeroko rozstawione, nie zapadnięte ani wyłupiaste. Powieki czarno pigmentowane i dobrze przylegające, nigdy opadające. Kolor oczu kasztanowy do ciemnokasztanowego, stosownie do koloru szaty, ale nigdy jasny.

USZY : Średniego rozmiaru, szeroko rozstawione, okryte krótkim i delikatnym włosem, opadają swobodnie po obu stronach głowy. Złożone na głowie mają kształt różyczek. Osadzone w punkcie nieco wyższym niż przedłużenie linii oka. Uszy osadzone zbyt wysoko i blisko siebie są nietypowe. W krajach dopuszczających kopiowanie uszy są stojące.

SZYJA : Nieco krótsza niż całkowita długość głowy. Po dolnej stronie nieco luźna skóra tworzy niewielkie podgardle. Szyja jest bardzo muskularna, masywna, prosta, w kształcie cylindryczna.

TUŁÓW : Wydłużony, szeroki i głęboki. Jego długość przewyższa wysokość w kłębie o 18 – 20%, przy czym suki są nieco dłuższe. Słabizny słabo zaznaczone.

LINIA GÓRNA : Prosta, bez deformacji, podtrzymywana przez dobrze rozwiniętą, ale niezbyt widoczną muskulaturę. Wznosi się lekko od kłębu ku zadowi. Nigdy łękowata ani karpiowata.

ZAD : Średniego rozmiaru, szeroki i zaokrąglony. Nie powinien być zbyt długi, aby nie ograniczał swobody ruchów. U suk zwykle szerszy niż u psów.

KLATKA PIERSIOWA : Szeroka, o dobrze widocznych mięśniach. Powinna sięgać co najmniej do łokcia, oglądana zarówno z profilu, jak i od frontu. Obwód klatki piersiowej zwykle równy wysokości w kłębie powiększonej o 45%. Żebra dobrze wysklepione.

LINIA DOLNA : Lekko wznosząca się, nigdy opadająca.

OGON : Gruby u nasady i zwężający się ku końcowi, nie powinien sięgać dalej niż do stawu skokowego. Osadzony ani zbyt nisko, ani za wysoko. W ruchu szablasto wygięty, nie powinien być zwinięty ani wygięty w kierunku grzbietu. W spoczynku zwisa prosto zawijając się lekko na końcu.

KOŃCZYNY :

KOŃCZYNY PRZEDNIE

ŁOPATKI : Mocno skośne.

RAMIONA : Dobrze kątowane, ukośne, harmonijnie połączone z prostymi podramionami, mocnej kości i dobrze umięśnione.

ŁOKCIE : Nie powinny być wciśniete ani odstające. Odległość łokci od podłożą powinna być zbliżona do 50% wysokości w kłębie psów i nieco mniejsza u suk.

ŚRÓDRĘCZE : Mocne, ustawione nieco skośnie.

ŁAPY : Kocie, z zaokrąglonymi, niezbyt zwartymi palcami. Poduszki czarne, dobrze rozwinięte. Pazury ciemne, białe niepożądane, choć mogą się pojawić u osobników o jasnym umaszczeniu.

KOŃCZYNY TYLNIE : Mocne i równoległe.

UDA : Długie i muskularne. Kątowanie umiarkowane, nie przesadne.

STAWY SKOKOWE : Osadzone nisko.

STOPY : Nieco większe od łap, o podobnym wyglądzie.

RUCH : Zwinny, sprężysty, pokrywający dużo terenu, z dalekim wykrokiem. Ogon w ruchu noszony jest nisko, a głowa nieco powyżej linii grzbietu, w stanie pobudzenia głowa i ogon są podniesione.

SKÓRA : Gruba i elastyczna, luźna na szyi, w pobudzeniu tworzy na głowie liczne symetryczne zmarszczki, których osią symetrii jest zmarszczka biegnąca środkiem czoła.

SZATA :

WŁOS : krótki, gruby, płasko przylegający, bez podszerstka (może pojawić się czasami na szyi i pośladkach), nieco szorstki w dotyku. Bardzo krótki i delikatny na uszach, trochę dłuższy w części krzyżowej i na pośladkach.

UMASZCZENIE : Pręgowane we wszystkich odcieniach, od ciepłych, ciemnych odcieni do jasnoszarego i blond. Różne odcienie płowego, aż do piaskowego. Białe znaczenia mogą pojawić się na piersi, gardle i u nasady szyi, a także na palcach kończyn, jednak powinny być jak najmniejsze. Maska zawsze czarna, nie sięgająca dalej niż na wysokość oczu.

WZROST I CIĘŻAR

Wysokość w kłębie: Psy: 60 – 65 cm

Suki: 56 – 61 cm

W przypadku osobników bardzo typowych zezwala się na odchylenie 1 cm od górnej i dolnej granicy wzrostu.

Minimalny ciężar: Psy: 50 kg

Suki: 40 kg

WADY : Wszelkie odstępstwa od powyższego standardu powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia odchylenia.

WADY DROBNE :

*zbyt liczne zmarszczki w części twarzowej, jeśli nie zniekształcają jej wyrazu
*zgryz cęgowy

WADY POWAŻNE :

*głowa o niewłaściwych proporcjach
*linie mózgoczaszki i kufy silnie zbieżne, nadmiernie wyrażony stop
*maska sięgająca dalej niż na wysokość oczu
*łapy lub stopy ustawione do środka albo na zewnątrz
*fafle nazbyt obwisłe
*jednakowa wysokość kłębu i zadu
*nadmiernie obwisłe podgardle
*luźne powieki
*wypukły grzbiet kufy
*niedostateczne lub nadmierne kątowanie
*opadająca linia dolna
*niezbyt głęboka klatka piersiowa
*zbyt wysokie osadzenie ogona, ogon zbyt cienki
*słaby kościec

WADY BARDZO POWAŻNE :

*kwadratowy profil
*głowa trójkątna, wąska, nie sześcienna
*lekka budowa
*ogon zawinięty, bardzo cienki, jednakowej grubości na całej długości lub zdeformowany
*wzrost zbyt wysoki lub zbyt niski
*linia grzbietu łękowata lub karpiowata, słabe przedpiersie, żebra zbyt mało wysklepione
*brak zmarszczek w części twarzowej (naciągnięta, nieelastyczna skóra)
*jasne oczy (żółte), oczy zbyt wąsko osadzone, skośne, wyłupiaste lub zapadnięte
*nadmierny przodozgryz
*braki zębów (z wyjątkiem P1)
*uszy zbyt wysoko osadzone
*mózgoczaszka zaokrąglona lub nadmiernie wysklepiona
*linie mózgoczaszki i kufy rozbieżne
*włos gładki i delikatny
*słabo wykształcona maska
*długa, mało masywna szyja

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE :

*niezrównoważony charakter, jakiekolwiek objawy agresji
*całkowity brak pigmentacji nosa i wewnętrznej strony warg
*zupełny brak maski
*niepożądane białe plamy
*zad niższy niż kłąb, opadająca linia grzbietu
*oczy niebieskie lub różnych kolorów
*ucięty ogon
*monorchidy i kryptorchidy
*klatka piersiowa słabo rozwinięta

Każdy pies mający jasne oznaki anomalii fizycznych lub charakteru powinien być zdyskwalifikowany.

UWAGA : Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra umieszczone całkowicie w worku mosznowym